Aranżacja wnętrz

Trendy w projektowaniu biur
Home » Jak stworzyć stylowe biuro przyjazne dla pracowników

Jak stworzyć stylowe biuro przyjazne dla pracowników

Przez biurowe przestrzenie przetacza się estetyczna ewolucja. Miejsca pracy w formie nudnych, pozbawionych żywych kolorów pomieszczeń wypełnionych praktycznymi, ale brzydkimi sprzętami to już przeszłość. Designerskie wnętrza, przestrzenie relaksu i wyposażenie spod ręki wysokiej klasy projektantów stają się normą w biurowej rzeczywistości

Nowy trend nadszedł zza oceanu. W amerykańskich firmach branży zaawansowanych technologii już dawno zauważono, że przestrzeń biurowa wysokiej jakości wzbogacona strefami relaksu ma pozytywny wpływ na pracowników. Właśnie dlatego takie firmy jak Google, Facebook czy Apple zaczęły kształtować nowe trendy w aranżacji biurowych wnętrz. Nacisk położono na tworzenie wizualnie atrakcyjnego, przyjaznego otoczenia, które sprzyja kreatywnej i innowacyjnej pracy.

Ten trend szybko rozlał się na inne branże i zaczął się upowszechniać w całym zachodnim świecie, a ostatnio także w Polsce. Co jednak warte podkreślenia nowa moda w aranżacji biurowych wnętrz nie ogranicza się do kopiowania stylistyki a la Dolina Krzemowa. Projektanci oferują obecnie bardzo bogatą gamę stylizacji biur inspirowaną zarówno dokonaniami z przeszłości (np. Bauhaus) jak i współczesnymi trendami (np. Boho, Hygge, czy skandynawski minimalizm).

Przyjrzyjmy się zatem bliżej trendom w nowoczesnej aranżacji biur.

Biuro w stylu industrialnym

Biuro w stylu industrialnym

Najważniejsze cechy stylu industrialnego to duża, otwarta przestrzeń wnętrz, surowe wykończenie, a także funkcjonalne i proste meble. Styl ten, kojarzony z luksusem w nowoczesnej formie, cieszy się dużą popularnością. Aranżacje, tzw. loftów, przypominają wnętrza fabryk z przełomu XIX i XX wieku. Panujący w nich unikatowy klimat, sprawia że są wyraziste i charakterystyczne. Stosowane są często w biurach z otwartą przestrzenią, pracowniach architektów i artystów.

Biuro w stylu vintage

Biuro w stylu vintage

Wnętrze biurowe w stylu vintage charakteryzuje klasyka i ponadczasowość. Istotę tego typu aranżacji stanowią detale, takie jak postarzane meble oraz dodatki stylizowane na elementy pochodzące z wcześniejszych epok. Często meble i dodatki wydają się nie pasować do siebie, ale jako całość wprowadzają miłą, sprzyjającą pracy atmosferę. Taki dobór wyposażenia staje się często inspiracją dla pracowników. Dla firmy, które pragną zaskakiwać swoich klientów swoją oryginalnością i indywidualnością, styl ten jest najlepszym rozwiązaniem.

Biuro w stylu skandynawskiego boho

Biuro w stylu boho

Przestrzeń biurowa w stylu skandynawskiego boho jest jasna i przytulna. Takie miejsce pracy powinno być dopieszczone zarówno pod względem kolorystyki, jak i wyposażenia. Dlatego na ścianach można stosować biel i inne ciepłe barwy, a meble dobrać w innej kolorystyce, np. w szarościach. Ciepłe akcenty i łagodne punktowe światło dodają wnętrzom przytulności i sprawiają, że panuje w nich przyjemna atmosfera. To doskonały wybór w aranżacji domowego biura, ale także, np. w wydawnictwach i redakcjach.

Biuro w stylu designerskim

Biuro w stylu designerskim

W takim biurze pojawiają się elementy wyposażenia, które budzą zainteresowanie, a czasami nawet zaskakują swoim kształtem lub spełnianą funkcją. Może to być oryginalny, unikatowy fotel, niepowtarzalna lampa lub przykuwający uwagę obraz wiszący na ścianie. To właśnie wyraziste akcenty decydują o charakterze tego stylu. Ale wykorzystanie ich z umiarem podkreśla dobry smak i decyduje o ostatecznym efekcie.

Biuro w stylu Bauhaus

Biuro w stylu Bauhaus

Styl Bauhaus, zapoczątkowany w początkach XX wieku, charakteryzuje najogólniej prosta forma współgrająca z funkcjonalnością. Aranżacje w tym stylu wykorzystuje się w przestrzeniach biurowych i publicznych, gdzie przede wszystkim stawia się na funkcjonalność. Obowiązują proste formy, przeszklenia w postaci dużych okien lub szklanych ścian, a także chromowane elementy. Najważniejsze w tej architektonicznej stylizacji jest połącznie szkła i metalu. Elementy nowoczesne i klasyczne zestawiane są z materiałami naturalnymi, takimi jak drewno, kamienie i skóra. Całość dopełnia ceramika, obrazy, rzeźby z drewna oraz różnokolorowe dywany.

Inne style aranżacji przestrzeni biurowych

Inne style wnętrz biurowych, do których należą, m.in.: biura klasyczne, z domowym klimatem, hi-tech, futurystyczne, nowoczesne, biophilic design, pop-art, chalet, kreatywne oraz wiele innych ich odmian świadczą o bogactwie możliwości w świecie projektowania biurowych przestrzeni firmowych.

Dodaj komentarz